Ciasto czekoladowe z suszonymi śliwkami i armaniakiem
...zapraszam na niesamowicie wilgotne i aromatyczne ciasto czekoladowe. Połączenie śliwek, armaniaku i czekolady to doskonałe trio. Wkrótce zapraszam na kolejne propozycje, gdzie te składniki grają główną rolę.
60 min
30 min
Składniki
- 150 g gorzkiej czekolady startej na tarce
- 75 g suszonych śliwek
- 75 ml armaniaku*
- 150 g masła w temperaturze pokojowej
- 150 g drobnego cukru
- 5 dużych jaj (białka i żółtka oddzielnie)
- 150 g startych migdałów**
- Ganache:
- 110 g gorzkiej czekolady
- 4 łyżki armaniaku
- 2 łyżki śmietanki kremówki
Sposób przygotowania
Robienie ciasta zaczynamy od namoczenia przez noc (lub dłużej) śliwek w alkoholu. Smarujemy masłem kwadratową formę do pieczenia o boku 20 cm. W misce miksujemy masło z dodatkiem cukru do uzyskania puszystej masy. Cały czas miksując dodajemy żółtka, mielone migdały, startą czekoladę i śliwki. Białka ubijamy na pianę w drugiej misce. Przy pomocy trzepaczki mieszamy zawartość dwóch misek. Ciasto wlewamy do formy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C. Pieczemy 45 minut. Wystudzone ciasto skrapiamy alkoholem pozostałym po moczeniu śliwek. Na wierzchu rozsmarowujemy ganache i kroimy w kwadraty.
Ganache
Na parze rozpuszczamy czekoladę, dodajemy smietankę i alkohol. Wszystko razem mieszamy.
* O armaniaku przeczytacie poniżej. Śliwki można namoczyć także w innym alkoholu np brandy lub koniaku.
**Do ciasta można użyc także mielonych orzechów laskowych.
*Armagnac (armaniak) jest najstarszą francuską ( i europejską) wódką naturalną z winogron (winiak). Najstarsze wzmianki pochodzą z 1461 roku!
Nazwa pochodzi od francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Armaniak jest produkowany przez destylację białego wina w specjalnym miedzianym destylatorze (model opatentowano w 1918 roku i do dzisiaj nie uległ on modyfikacjom) i wieloletnie leżakowanie w dębowych beczkach. Rejon Armagnac zdołał uniknąć zdominowania przez wielkie koncerny, jak to sie stało z koniakiem i szampanem. Nadal właściciele niewielkich winnic produkują swoje wyroby o niepowtarzalnym smaku i często bardzo wysokiej jakości.
A jak się go wytwarza?
Sok z winogron zebranych w październiku poddawany jest naturalnej fermentacji. Powstające wino jest kwaśne i o niskiej zawartości alkoholu. W przeciwieństwie do koniaku wino do produkcji armaniaku destyluje się tylko raz, po destylacji spirytus ma ok 52-60% alkoholu. Termin destylacji ustalany jest odgórnie dla wszystkich producentów i upływa nie później niż 31 marca w roku następującym po zbiorach.
Natychmiast po destylacji armagnac jest umieszczany w 400-litrowych dębowych beczkach, gdzie poddawany jest procesowi dojrzewania. W tym czasie część armagnacu wyparowywuje i redukuje się ilość alkoholu (o około pół procent rocznie, jest to tak zwana działka dla aniołów), z beczek uwalniają się związki taninowe. Armagnac po początkowym dojrzewaniu w nowych beczkach, zostaje przelany do starych, gdzie nabiera aromatu wanilii, suszonej śliwki oraz koloru; początkowo bursztynowego, a następnie machoniowego.
Armagnac sprzedawany jest jako mieszanka (blend) i rocznikowy (vintage).
W mieszankach stosuje się podział na trzy grupy wiekowe według czasu leżakowania najmłodszego winiaku w mieszance:
Three Stars - co najmniej 2 lata
V.S.O.P. - co najmniej 5 lat
X.O. - co najmniej 6 lat
Rocznikowy armagnac zawsze dojrzewa powyżej 10 lat, a rok zbioru jest wyraźnie zaznaczony na etykiecie.
10 sekretnych przepisów
na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Podobne przepisy:
-
Czekoladowe ciasto winogronowe
-
Ciasto czekoladowe bez mąki
-
Chleb mleczny z suszonymi śliwkami i miodem
-
Marmurkowe ciasto bananowo-czekoladowe
-
ciasto krucho-drozdżowe ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe z colą
-
Ciasto ucierane ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto jogurtowe ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowo-buraczane
-
Czekoladowe ciasto buraczane
-
Ekspresowe ciasto czekoladowe z mikrofali
-
Holiszki
Zaloguj się aby dodać recenzję