Domowe musztardy: Musztarda domowa z kurkumą, Słodka musztarda ze Skanii

Autor: (19455 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pistachio Lo

Własnoręczne robienie musztard kusiło mnie od jakiegoś czasu. W końcu zaopatrzyłam się w różne rodzaje gorczycy i zrobiłam pierwszą. Wyglądała "profesjonalnie", ale smakowała kiepsko. Zapakowałam ją w słoik, schowałam do lodówki i zapomniałam o niej na dwa tygodnie. Robiąc porządki w lodówce, znalazłam ten słoik i tak z ciekawości spróbowałam znowu. Smak był już zupełnie inny. Ona była naprawdę dobra. To jedna z kluczowych rzeczy we własnoręcznie robionych musztardach. Składniki potrzebują czasu, żeby się "przegryść". Czasami po takim leżakowaniu trzeba ją jeszcze raz doprawić solą lub cukrem. W domowym robieniu musztard lubię dwie rzeczy. Wiem co jest w środku i mogę zmieniać smaki, używając różnego rodzaju octów, miodów, przecierów owocowych, ziół... Klasycznie musztardy powinno ucierać się w moździerzu, ale... nie jest to wcale takie łatwe. Używając malaksera, trzeba zwrócić uwagę, żeby za bardzo nie rozgrzać ostrzami ziaren gorczycy. Od tego musztarda traci moc. W dzisiejszych przepisach znajdziecie dwie musztardy, które oprócz smaku i wyglądu, różnią się techniką wytwarzania. W jednym przepisie ziarna gorczycy zmiękczone są przez gotowanie, w drugim przez kilkudniowe moczenie. Jeden i drugi sposób jest dobry. Ważne, żeby dać musztardom trochę czasu, żeby składniki mogły się "przegryść". Musztarda jest jak wino, musi mieć trochę czasu, żeby dojrzeć ;-) Jest też dobrym prezentem kulinarnym, który można przygotować wcześniej.

60 min

30 min

Sposób przygotowania

 1. MUSZTARDA DOMOWA Z KURKUMĄ

 2. 55 g ziaren gorczycy (jasnych)

 3. 70 ml jasnego octu winnego lub octu jabłkowego

 4. 80 ml wody lub wytrawnego białego wina

 5. 1 łyżeczka mielonej kurkumy

 6. 1 łyżka brązowego cukru

 7. 1 łyżka miodu lub syropu klonowego

 8. 1/2 łyżeczki soli

 9. 1-2 łyżeczki tartego chrzanu (opcjonalnie)

 10. Wymieszać wszystkie składniki (oprócz chrzanu) w szklanej misce. Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 4 dni. Przełożyć do pojemnika malaksera i zmiksować do uzyskania gęstej, dość gładkiej masy. Jeżeli masa jest bardzo gęsta dodać 1-2 łyżki wody. Opcjonalnie dodać tarty chrzan. W razie konieczności doprawić jeszcze do smaku soli lub cukru. Przełożyć do szklanego słoika i wstawić do lodówki na 1 tydzień. Przechowywać w lodówce do 3 miesięcy.

 11. SŁODKA MUSZTARDA ZE SKANII

 12. 25 g nasion gorczycy (ciemnych)

 13. 25 g nasion gorczycy (jasnych)

 14. 1 szklanka (250 ml) wody

 15. 2 łyżeczki jasnego octu winnego lub octu jabłkowego

 16. 1 łyżka brązowego cukru

 17. 1 łyżka miodu

 18. 1/2 łyżeczki soli

 19. 2 łyżki oleju rzepakowego

 20. Do rondelka wsypać obydwa rodzaje gorczycy. Zalać wodą i gotować do odparowania większości wody. Zdjąć z ognia i wystudzić. Przełożyć do pojemnika malaksera. Dodać pozostałe składniki i zmiksować do uzyskania gęstej masy z częściowo rozdrobnionymi ziarnami. Ewentualnie dodać jeszcze do smaku soli lub cukru. Przełożyć do szklanego słoika i wstawić do lodówki na 1 tydzień. Przechowywać w lodówce do 3 miesięcy.