Poleć znajomym

Konfitury brzoskwiniowe. Trzy przepisy

Jak zbierać punkty?

Autor: (19455 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pistachio Lo

Letnie przetwórstwo owoców przerodziło się u mnie w jakieś uzależnienie. Nie potrafię przejść obojętnie koło skrzynek dojrzałych brzoskwiń, moreli, wiśni, czereśni, mirabelek, porzeczek.... Robienie konfitur wciąga jak wyjadanie łyżeczką karmelu z morską solą. Nie można przestać. Dzisiaj zapraszam na trzy rodzaje konfitur brzoskwiniowych. Z werbeną, z lawendą i z miodem oraz z szafranem. Wszystkie trzy przepisy oparte są na dwustopniowej metodzie Christine Ferber. Dzięki temu praca rozłożona jest na dwa etapy, a owoce zachowują kolor, smak i jędrność.

60 min

30 min

Ocena:
Średnia 1/5 (1 głos)

Sposób przygotowania

 1. # Konfitura brzoskwiniowa z lawendą i miodem

 2. 1300 - 1500 g brzoskwiń (po obraniu i wypestkowaniu powinno być 1000 g)

 3. 250 g cukru (w oryginalnym przepisie 500 g)

 4. sok z 1 małej cytryny

 5. 300 g miodu lawendowego (można użyć innego)

 6. 5 gałązek świeżej lawendy

 7. 5 gałązek suszonej lawendy

 8. Brzoskwinie włożyć do miski i zalać gotującą wodą. Zostawić na 1 minutę. Wyjąć je z miski i zalać zimną wodą. Obrać brzoskwinie ze skórki. Przekroić na pół i wyjąć pestki. Połówki owoców pokroić na cienkie plastry. Użyłam do tego tarki (z ostrzami w kształcie litery V). Włożyć owoce do garnka wraz z cukrem, miodem, sokiem z cytryny i gałązkami świeżej lawendy (zawiniętymi w kawałek gazy). Doprowadzić do zagotowania. Przełożyć całość do miski. Wystudzić i przykryć. Wstawić na noc do lodówki.

 9. Następnego dnia. Brzoskwinie odsączyć na sicie. Wyjąć lawendę. Płyn odsączony z owoców przelać do garnka. Doprowadzić do zagotowania na dużym ogniu. Odszumować. Gotować przez 10-15 minut do uzyskania lekkiego syropu (lub temperatury 105 stopni C). Dodać brzoskwinie. Doprowadzić do zagotowania i gotować 5 minut delikatnie mieszając. Przełożyć gorącą konfiturę do wyparzonych, gorących słoików. Do każdego słoika (tuż przy ściance) włożyć po 1 gałązce suszonej lawendy.

 10. ***

 11. # Konfitura brzoskwiniowa z werbeną

 12. 1300 - 1500 g brzoskwiń (po obraniu i wypestkowaniu powinno być 1000 g)

 13. 400 g cukru (w oryginalnym przepisie 800 g)

 14. sok z 1 małej cytryny

 15. skórka starta z 1/2 cytryny

 16. 5 gałązek werbeny cytrynowej (około 40 listków)

 17. Brzoskwinie włożyć do miski i zalać gotującą wodą. Zostawić na 1 minutę. Wyjąć je z miski i zalać zimną wodą. Obrać brzoskwinie ze skórki. Przekroić na pół i wyjąć pestki. Połówki owoców pokroić na cienkie plastry. Użyłam do tego tarki (z ostrzami w kształcie litery V). Włożyć owoce do garnka wraz z cukrem, sokiem z cytryny, skórką i połową gałązek werbeny (około 20 listków). Doprowadzić do zagotowania. Przełożyć całość do miski. Wystudzić i przykryć. Wstawić na noc do lodówki.

 18. Następnego dnia. Brzoskwinie odsączyć na sicie. Wyjąć gałązki werbeny. Płyn odsączony z owoców przelać do garnka. Doprowadzić do zagotowania na dużym ogniu. Odszumować. Gotować przez 10-15 minut do uzyskania lekkiego syropu (lub temperatury 105 stopni C). Dodać brzoskwinie. Doprowadzić do zagotowania i gotować 5 minut delikatnie mieszając. Dodać 20 listków werbeny. Wymieszać. Przełożyć gorącą konfiturę do wyparzonych, gorących słoików.

 19. ***

 20. # Konfitura brzoskwiniowa z szafranem

 21. 1300 - 1500 g brzoskwiń (po obraniu i wypestkowaniu powinno być 1000 g)

 22. 400 g cukru (w oryginalnym przepisie 800 g)

 23. sok z 1 małej cytryny

 24. 15 nitek szafranu

 25. Brzoskwinie włożyć do miski i zalać gotującą wodą. Zostawić na 1 minutę. Wyjąć je z miski i zalać zimną wodą. Obrać brzoskwinie ze skórki. Przekroić na pół i wyjąć pestki. Połówki owoców pokroić na cienkie plastry. Użyłam do tego tarki (z ostrzami w kształcie litery V). Włożyć owoce do garnka wraz z cukrem, sokiem z cytryny i szafranem. Doprowadzić do zagotowania. Przełożyć całość do miski. Wystudzić i przykryć. Wstawić na noc do lodówki.

 26. Następnego dnia. Brzoskwinie odsączyć na sicie. Płyn odsączony z owoców przelać do garnka. Doprowadzić do zagotowania na dużym ogniu. Odszumować. Gotować przez 10-15 minut do uzyskania lekkiego syropu (lub temperatury 105 stopni C). Dodać brzoskwinie. Doprowadzić do zagotowania i gotować 5 minut delikatnie mieszając. Przełożyć gorącą konfiturę do wyparzonych, gorących słoików.

 27. Przepisy na konfitury Christine Ferber z książki "Mes confitures".

Ocena:
Średnia 1/5 (1 głos)

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Recenzje przepisu:

 1. Mariola00 3 września 2013, 11:56

  Całkiem ciekawy przepis na konfiturę,ja robiłam dżem brzoskwiniowy z kuchni Lidla o zapachu wanilii ,wyszedł pyszny .