Poleć znajomym

Kwiaty czarnego bzu na początek lata

Jak zbierać punkty?

Autor: (19455 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pistachio Lo

Dzięki Bei poznałam w zeszłym roku smak kwiatów czarnego bzu (Bei zawdzięczam również znajomość z colombo, mirtem cytrynowym i tlenkiem cynku). Poznałam i pokochałam ten smak. Teraz już wyprawy po te kwiaty są obowiązkowym punktem wypraw weekendowych w naszej rodzinie. W zeszłym roku było Podlasie, a w tym Warmia...Wypoczynek połączyliśmy ze zbiorami kwiatów. Potem już mogłam w zaciszu domowej kuchni przetwarzać je na syrop, galaretki i konfitury. Połączyłam je z truskawkami, rabarbarem, czarną porzeczką. Do tego wypełniłam kilka butelek syropem z kwiatów. Uwielbiam go. Jest wspaniałą bazą do lodów, napojów i drinków. W gorące dni nic tak nie chłodzi i smakuje jak rozcieńczony wodą syrop z dodatkiem mięty i cytryny. Smak idealny. Kolejny weekend spędziliśmy nad morzem. Żuławy i Pomorze to prawdziwe zagłębie krzewów czarnego bzu. Nigdzie nie widziałam takiej ilości. Jeżeli macie dostęp do tych aromatycznych krzewów, to zbierajcie kwiaty i przerabiajcie je.

Sposób przygotowania

 1. # Syrop z kwiatów czarnego bzu*

 2. 1500 ml gorącej wody

 3. 1800 g cukru

 4. starta skórka i sok z dwóch cytryn

 5. 50 baldachów kwiatowych czarnego bzu

 6. Cukier zalać gorącą wodą. Wymieszać do rozpuszczenia się cukru. Dodać sok i skórkę z cytryny. Baldachy kwiatów oczyścić z ewentualnych małych żyjątek. Obciąć nożyczkami kwiaty z baldachów. Łodyżki powinny być jak najkrótsze. Kwiaty dodać do syropu, wymieszać i zostawić na noc, żeby aromat z kwiatów przeszedł do syropu. Syrop w trakcie naciągania można wstawić do lodówki i przechowywać go tam do trzech dni. Syrop przecedzić przez sito wyłożone gazą i przelać do wyparzonych butelek. Można go przechowywać do roku w lodówce. Dobrze się też go przechowuje zamrożony.

 7. # Fizz z kwiatów czarnego bzu i rumu

 8. 12 liści mięty

 9. 75 ml syropu z kwiatów czarnego bzu*

 10. 100 ml jasnego rumu

 11. 250-300 ml wody gazowanej

 12. lód i liście mięty

 13. 2 łyżki soku z cytryny

 14. 1-2 cytryny pokrojonej w plastry

 15. Zgnieść liście mięty. Najłatwiej zalać je syropem i zgnieść drewnianą łyżką. Dodać rum i sok z cytryny. Całość zalać wodą, dodać kostki lodu i plastry cytryny. Wymieszać. Przelać do dwóch szklanek i udekorować miętą.

 16. Przepis Ghillie James z książki "Jam, jelly & relish".

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.