Poleć znajomym

Pain au chocolat

Jak zbierać punkty?

Autor: (19455 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pistachio Lo

Kiedy wstaję rano, powtarzam sobie "chwilo trwaj". Nieważna jest pogoda, nieważny jest dzień tygodnia. Każdy poranek jest piękny. Lubię dobrze zacząć dzień. Lubię zapach pieczonego ciasta jaki dolatuje z piekarnika, aż na taras. Lubię francuskie śniadania nad polskim morzem.

Składniki

 • 250 ml ciepłego mleka
 • 1 łyżeczka suszonych drożdży
 • 165 g miękkiego masła
 • 40 g drobnego cukru
 • 1 łyżeczka soli (dałam 1/2)
 • 450 g mąki pszennej (najlepiej typu 550)
 • 200 g gorzkiej lub mlecznej czekolady pokrojonej na 12 kawałków
 • 1 jajko lekko rozbite

Sposób przygotowania

 1. Zmiksować w misce mleko, drożdże, 15 g miękkiego masła, sól i cukier. Odstawić na 5 minut. Dodać mąkę i zmiksować (końcówki haki) całość na gładkie ciasto . Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 40 minut lub do czasu, aż podwoi swoją objętość. Resztę masła rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na prostokąt o wymiarach 12x20 cm. Schłodzić.

 2. Na podsypanym mąką blacie rozwałkować ciasto na prostokąt o wymiarach 20x40 cm. Położyć na jednej połowie masło (bez papieru) i złożyć ciasto na pół chowając w środku masło. Docisnąć brzegi, żeby masło nie wychodziło w trakcie wałkowania. Rozwałkować ciasto na prostokąt o wymiarach 20x50 cm i złożyć je na trzy części. Obrócić je o 90 stopni i ponownie wykonać powyższe czynności (wałkowanie i składanie na trzy części). Włożyć ciasto do lodówki i schładzać 30 minut. Powtórzyć czynności jeszcze cztery razy(wałkowanie, składanie na trzy części, obrót o 90 stopni,wałkowanie, składanie na trzy części i schładzanie). Rozwałkować ciasto na prostokąt 20x60 cm o grubości 5 mm. Pokroić w pasy (10x20 cm). Na każdym pasie układać po dwa kawałki czekolady. Zwinąć każdy pas w rulon. Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia zachowując odstępy. Odłożyć do wyrastania na 35 - 40 minut. Wierch posmarować rozbełtanym jajkiem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 25-30 minut.

 3. Najlepsze ciepłe.

 4. Bułeczki można ponownie podgrzać w nagrzanym piekarniku.

 5. Samo ciasto lub zwinięte bułeczki można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce przez noc. Po wyjęciu z lodówki trzeba trochę wydłużyć czas wyrastania.

 6. Przepis Eric Lanlard z książki "Chocolat".

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.