Poleć znajomym

Śliwki w cieście drożdżowym

Jak zbierać punkty?

Autor: (19455 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Pistachio Lo

...Dzisiejsze danie może być zarówno dobrym i prostym śniadaniem jak i podwieczorkiem. Połówki dużych jesiennych śliwek zatopione są w lekko cytrynowym cieście drożdżowym. Możecie użyć również jabłek lub gruszek. Ważne, żeby były duże kawałki owoców. Owoce w cieście najlepsze są jeszcze ciepłe, obsypane cukrem pudrem. Do ciasta można również dodać cynamonu lub goździków mielonych, ale tylko szczyptę, żeby smak przypraw nie zdominował smaku owocu.

Składniki

 • 300 ml ciepłej wody
 • 1 jajko lekko rozbełtane (opcjonalnie, wtedy użyjcie 270 ml wody)
 • 1 torebka suszonych drożdży lub 20 g świeżych
 • 125 g mąki pszennej
 • 170 g mąki pszennej chlebowej*
 • 15 g cukru pudru + cukier puder do posypania
 • skórka starta z jednej cytryny
 • szczypta soli
 • 500 g dużych śliwek
 • olej do smażenia

Sposób przygotowania

 1. Wlać wodę do miski, dodać drożdże, wymieszać i odstawić na 5 minut. Dodać jajko, cukier puder, skórkę z cytryny, sól i mąkę. Ciasto miksować (końcówki haki) przez 5 minut. Ciasto jest dość luźne, ale gęstsze niż naleśnikowe. Miskę przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłym miejscu na godzinę. Można miskę wstawić do piekarnika nagrzanego do 30 stopni i wtedy wystarczy 30 minut rośnięcia. Śliwki umyć, wytrzeć skórkę do sucha i wyjąć z nich pestki po przepołowieniu. Ciasto zamieszać łyżką, żeby opadło. Połówki owoców włożyć do ciasta i ponownie zamieszać, żeby ciasto pokryło śliwki. Rozgrzać w rondlu olej (w takiej ilości, żeby można było smażyć śliwki w głębokim tłuszczu). Wkładać do oleju po 3-4 połówki śliwek i smażyć po 3 minuty z każdej strony. Nie wkładać wielu owoców naraz, bo temperatura oleju obniży się i ciasto nim nasiąknie. Usmażone śliwki przełożyć do odsączenia na ręcznik kuchenny. Podawać ciepłe obsypane cukrem pudrem.

 2. Śliwki można również pokroić na mniejsze kawałki i smażyć je w cieście jako placuszki w małej ilości oleju.

 3. *można zastąpić zwykłą pszenną

 4. Przepis Dan Lepard i Richard Whittington z książki: "Exceptional cakes".

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.